Δευτέρα 30 Ιουνίου 2014

Ανατροπή του αγώνα και πρόκριση για την ανεπανάληπτη Ολλανδία

Με μία εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Ολλανδία επικράτησε 2-1 τουΜεξικού στο στάδιο “Καστελάο” της Φορταλέζα, για τη φάση των “16” του Μουντιάλ, και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Για 88 λεπτά οι "οράνιε" έχαναν την πρόκριση από το γκολ του ντος Σάντος, αλλά Σνάιντερ και Χούντελαρ (πεν.) τους έστειλαν στους "8" της διοργάνωσης. η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά έναν εκ των Ελλάδας ή Κόστα Ρίκα

Το Μεξικό ξεκίνησε τον αγώνα πιέζοντας ψηλά, για να δυσκολέψει την κυκλοφορία της Ολλανδίας. Οι “οράνιε” δυσκολεύτηκαν πολύ να κάνουν παιχνίδι, ενώ είδαν τον Ντε Γιόνγκ να γίνεται στο 9' αναγκαστική αλλαγή και να αντικαθίσταται από τον Μάρτινς.
Το Μεξικό διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, μπλόκαρε πολύ καλά τα ατού των τυπικά γηπεδούχων, κέρδισε μέτρα προς την αντίπαλη εστία και στο 17' το σουτ του Ερέρα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σίλεσεν. Σε κόρνερ πέρασε και το μακρινό σουτ του Σαλσίδο στο 24'.
Η Ολλανδία από την μεριά της έδειξε επηρεασμένη από τις κλιματολογικές συνθήκες (πάνω από 30 βαθμούς Κελσίου γι΄ αυτό είχαμε και τάιμ άουτ) και είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 27, με το σουτ του Φαν Πέρσι μέσα από την περιοχή να περνάει αρκετά μέτρα άουτ.
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Σίλεσεν να διώχνει με τα πόδια το κοντινό σουτ του ντος Σάντος (42') και τον Ρόμπεν να ζητάει πέναλτι σε απανωτά μαρκαρίσματα μέσα στην μεγάλη περιοχή στα... χασομέρια. (στη φάση τραυματίστηκε ο Μορένο και έγινε αλλαγή).
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους Μεξικανούς, αφού στο 48' άνοιξαν το σκορ με το πανέμορφο σουτ του ντος Σάντος, τέρμα που ήταν το πρώτο του μετά από δυο χρόνια... ξηρασίας με την εθνική του ομάδα
Η Ολλανδία παρουσιάστηκε στην συνέχεια πιο επιθετική και στο 58' έφτασε μια.. ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Οτσόα είπε “όχι” στην κεφαλιά του Ντε Φράι
Ο Οτσόα κατέβασε... ρολά και στο 74', όταν νίκησε τον Ρόμοπεν σε τετ-α-τετ. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Φαν Χάαλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και τον Χούντελαρ, με το ματς να έρχεται στα ίσα στο 87, με την βολίδα του Σνάιντερ
Πάνω που όλοι έβλεπαν το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση, ήρθε στις καθυστερήσεις ο Μάρκες να ανατρέψει τον Ρόμπεν εντός περιοχής, με τον Χούντελααρ να στέλνει την Ολλανδία τους “8” με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.